O samolocie

Szybki, ładny, wygodny, nowoczesny. Mało pali. Czego chcieć więcej?

JK05 Junior to ultralekki samolot zaprojektowany i wyprodukowany przez Ekolot. Charakteryzuje się opływowym kształtem i niską masą, dzięki czemu realna prędkość przeljuniorotowa to 170-180 km/h. Samolot jest górnopłatem, co zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach oraz duże podobieństwo w pilotażu do popularnej Cessny.

70-litrowy zbiornik paliwa zapewnia możliwość bezpiecznego dolotu do dowolnego miejsca w kraju i wylądowanie nawet na krótkim pasie.

 

[panel samolotu]

Samolot wyposażony jest we wszystkie istotne przyrządy (w tym transponder) oraz EFIS Enigma z kolorowym wyświetlaczem. Enigma ma m.in. wbudowany GPS (z mapami), sztuczny horyzont i moduł wyświetlający parametry silnika. Dokładny opis Enigmy oraz jej symulator dostępny jest na na stronie dystrybutora.

SP-SLUPZamiast znanego z Cessny wolantu, w Juniorze zastosowano centralny joystick z wbudowaną manetką od hamulców, oraz zdublowane pedały steru kierunku.

Samolot jest zarejestrowany w Polsce (SP-SLUP). Do lotu wystarcza polskie Świadectwo Kwalifikacji i 100h wylatanych samolotami lub samolotami ultralekkimi.

Dane techniczne samolotu JK-05L Junior

rozpiętość skrzydeł 10,58 (m)
powierzchnia nośna 10,2 (m2)
długość 5,7 (m)
wysokość 2,25 (m)
prędkość przelotowa 170 (km/h)
prędkość maksymalna lot poziomy 205 (km/h)
prędkość Vne 240 (km/h)
prędkość przeciągnięcia 55 (km/h)
prędkość wznoszenia 6 (m/s)
rozbieg 80 (m)
dobieg 100 (m)
silnik ROTAX 912 UL
moc silnika 80 (KM)
pojemność zbiornika paliwa 70 (l)
zużycie paliwa 10 (l/h)